Közös konferencián zárt a makói és vásárhelyi egészségfejlesztési projekt

Közös konferencián zárt a makói és vásárhelyi egészségfejlesztési projekt

2015. október 28-án rendezték meg Hódmezővásárhelyen a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda és az EVP-Egészségfejlesztési Iroda Európai Unió által támogatott projektjeinek közös, projektzáró konferenciáját. Az eseményen a meghívott helyi vezetők és a népegészségügy országos képviselői mellett a projektekben dolgozó munkatársak számoltak be részletesen tevékenységükről, illetve azok tapasztalatairól és eredményeiről.

2015. október 31-én zárulnak a Hódmezővásárhelyi Kistérség és a Makói Kistérség egészségfejlesztési projektjei: a hódmezővásárhelyi projekt a “Kistérségi Egészségfejlesztési Iroda létrehozása a Hódmezővásárhelyi Kistérségben” (TÁMOP-6.1.2-11/3-2012-0002) nevet viseli, a makói projekt pedig az “Egészség-fejlesztés és prevenció Makón és kistérségében” (TÁMOP-6.1.2-11/3-2012-0036) néven került megvalósításra. Ebből az alkalomból rendeztek projektzáró konferenciát Hódmezővásárhelyen a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban mintegy 130 résztvevővel, melyen a projekt megvalósításában aktívan dolgozó szakemberek mellett részt vettek az országos népegészségügy alakításában illetékes szakemberek is.

Az esemény Dr. Kószó Péter Hódmezővásárhely alpolgármesterének köszöntésével vette kezdetét, aki hangsúlyozta, hogy az önkormányzat már jóval a projekt megvalósítása előtt útjára indította, és kiemelt támogatásban részesítette az Egészséges Vásárhely Programot, mivel a város vezetői már akkor tisztában voltak azzal, hogy a helyi döntéshozóknak is van felelőssége abban, hogy a helyiek minél tovább és minél egészségesebben éljenek.

A konferencia következő felszólalója Farkas Éva Makó polgármestere, a Makói Többcélú Kistérségi Társulás Tanácsának elnöke volt, aki beszédében kiemelte, hogy Makón és térségében korábban is voltak helyi egészségfejlesztési kezdeményezések, de ezek csak elszigetelten léteztek a különböző településeken. A projekt cselekvésre, aktivitásra ösztönözte a helyieket, akik megtanulhatták, hogy nemcsak akarni kell az egészséget, hanem tenni is kell érte.

Szél István székkutasi polgármester, a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás Tanácsának elnöke egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az eseményen, ezért levélben köszöntötte a konferencia résztvevőit.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében Dr. Csányi Péter, az EVP korábbi programigazgatója, az Egészségügyért Felelős Államtitkárság Népegészségügyi Főosztályának vezetője vett részt a konferencián. A főosztályvezető rövid előadásában kitért arra, hogy bár 1990 óta van előrelépés a népegészségügy területén, ugyanakkor még mindig jelentős a lemaradásunk az Európai Unió átlagához képest. A főosztályvezető kitért arra is, hogy mind a financiális, mind az egészségpolitikai feltételei adottak a helyi egészségfejlesztési projektek folytatásához.

Dr. Kallai Árpád, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó főigazgatója megköszönte mindkét egészségfejlesztési iroda munkatársainak a kitartó munkát, és hangsúlyozta, hogy bár a projektek véget értek, ugyanakkor az egészségfejlesztési programokat folytatják, így a projektek zárása inkább egy fontos adminisztratív állomás, de nem a helyi népegészségügyi tevékenység végét jelenti.

A konferencia megnyitó szakaszát Gyurisné Pethő Zsuzsanna, az EVP programigazgatója, a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda és az EVP-Egészségfejlesztési Iroda projektmenedzsere zárta, aki elmondta, hogy a projekt Hódmezővásárhelyen huszonhat, Makón pedig tizenhat hónapig tartott; a hódmezővásárhelyi kistérségben 20 ezer, a makói kistérségben pedig 18 ezer találkozás történt az itt élőkkel.

A konferencia második részében az egészségfejlesztési irodák tevékenységében aktívan részt vevő munkatársak, valamint együttműködő partnerek számoltak be részletesen munkájukról, az elvégzett tevékenységről és tapasztalataikról. Így kitértek a tanácsadási és szűrési protokoll kidolgozására, a szűrések eredményeire, az életmód tanácsadásra, a települési szűrések szervezésére, illetve az anyajegyszűrések tapasztalataira. Emellett részletes előadásokat hallhattunk a lelki-egészség program kidolgozásáról, a testsúlykontroll programról, valamint a projektek mozgásprogramjainak szervezői, szakemberei is ismertették a programok megvalósítása során szerzett tapasztalataikat, eredményeiket.

A konferencia zárszavában Dr. Kallai Árpád főigazgató megköszönte a munkát az egészségfejlesztési irodák munkatársainak és az együttműködő partnereknek, végül pedig Gyurisné Pethő Zsuzsanna programigazgató elmondta: a projektek hivatalosan október 31-én, szombaton zárulnak, de hétfőn a megkezdett munka folytatódik, hiszen az egészségfejlesztési programokat mindkét kistérségben tovább kell vinni.