Makón és Vásárhelyen értékelik a méhnyakszűrési programot – indul a vastagbélszűrés

2014. november 4-én délelőtt 10.00 órától Hódmezővásárhelyen, 14.00 órától Makón értékelik az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala 2013 júliusában útjára indított méhnyakszűrési programját, emellett a résztvevők tájékoztatást kapnak a program keretében most útjára induló vastagbélszűrési programról is; az Európai Unió által támogatott program keretében ugyanis Csongrád megyében tizenháromezer fő részére ingyenes vastagbélszűrést is biztosítanak annak érdekében, hogy megfelelő módszerek és szűrési modellek felállításával javítsák a szűrési hatékonyságot.

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala 2013. július 1-én indította útjára a TÁMOP-6.1.3A-13/1-2013-0001 azonosítószámú kiemelt projektet, amelynek egyik célja a védőnői méhnyakszűrés kiterjesztése. Lényege, hogy a védőnők a projektben fejlesztett és szervezett képzésüket követően önállóan végezhetnek méhnyakszűrést. Az ÁNTSZ a program  keretében elsősorban olyan védőnők jelentkezését várta, akik 5 ezer fősnél kisebb településen dolgoznak. Így olyanok számára válik helyben elérhetővé a méhnyakszűrés, akiknek korábban ezért távolabb kellett utazniuk.

A képzésre több mint 2400 védőnő jelentkezett. Közülük – egy korábbi kezdeményezés keretében – 236-an már korábban is végeztek méhnyakszűrést. Közel 600 védőnő pedig a következő hónapokban kezdi meg a szűrési tevékenységet. A jelentkezők között olyan védőnők is voltak, akik kifejezetten a képzés iránt érdeklődnek. A programba – önkéntes  jelentkezés alapján – 270 szülész-nőgyógyász orvos is bekapcsolódott, hogy a védőnők gyakorlati képzését segítse.

A projekt a méhnyakszűréshez nem csak a védőnők képzését, hanem a szükséges infrastruktúrát is biztosítja. Ennek keretében szereztek be 436 darab nőgyógyászati vizsgálószéket, 375 darab paravánt, 1300 szűrési és további 1300 kenetvételi csomagot.

Utóbbiakat a gyakorlati képzés során használják fel. Az eszközöket már megkapták azok a védőnői tanácsadók, ahol a szűrést hamarosan megkezdő, illetve már végző védőnők dolgoznak.

A szűrést végző védőnők a projekt indulása óta 17 ezer nővel vették fel a kapcsolatot és több mint 4100 szűrést végeztek el.

A projekt másik kiemelt feladata, hogy ingyenes vastagbélszűrést biztosítson 13 ezer lakos számára Csongrád megyében. Magyarországon a Nemzeti Rákregiszterben évente mintegy 9000-9500 új vastagbél- és végbéldaganatos eset szerepel. A megbetegedések száma 50 éves kor felett kezd el emelkedni. Az elhunytak száma 2012-ben közel 5500 fő volt. Magyarországon a vastagbéldaganatok mortalitási rátája az egyik legmagasabb az Európai Unión belül.

A betegség sikeres gyógyításának előfeltétele az átlagos kockázatú lakosság szűrése, az időben történő felismerés, a rákmegelőző állapotok korai kezelése. A vastagbéldaganatok előfordulása és az ebből eredő halálesetek száma sürgeti Magyarországon a szervezett vastagbélszűrés országos kiterjesztését. Előtte azonban szükséges egy olyan szervezési és szűrési modell kipróbálása, amely megvizsgálja, hogy hogyan lehet hatékonyan elérni, mozgósítani és szűrni az érintett lakosságot.

Az ÁNTSZ kísérleti programjában a vastagbélszűrés szervezéséhez a Csongrád megyei háziorvosi praxisokat szólították meg, közülük 115-en csatlakoztak a kezdeményezéshez. A bevont körzetekhez tartozó 50-70 év közötti lakosok meghívást kapnak a szűrővizsgálatra, amihez a háziorvosukat kell felkeresniük. Ennek a modellprogramnak a tapasztalatait, a felmerülő problémákat és a szűrés országossá tételét segítő adatokat egy tanulmányban foglalják össze, ami a szakmapolitikai döntéshozókat támogatja a szűrés országos kiterjesztésének megtervezésében.