Negyvenhét résztvevő a mártélyi kerékpártúrán

Negyvenhét résztvevő a mártélyi kerékpártúrán

Negyvenheten vettek részt az EVP-Egészségfejlesztési Iroda és a Hódmezővásárhelyi Gyermekegészségügyért Alapítvány közös szervezésében megrendezett április 2-i tavaszi kerékpártúrán; a kirándulók összesen 25, illetve 35 kilométert tettek meg attól függően, hogy a hosszabb vagy a rövidebb utat választották-e hazafelé. A mártélyi kiránduláson a túrázók az egészséges testmozgáson túl kulturális programokon is részt vettek, emellett megtekinthették a környék egyedülálló természeti értékeit.

A résztvevők 9.00 órától gyülekeztek a Népkert bejáratánál, a Székely-kapunál, majd a negyvenhét fő regisztrációját követően 9.30 órakor indultak útnak; a város szélén további résztvevők csatlakoztak a kerékpártúrához. Induláskor mindenki kapott frissítő ásványvizet, emellett, aki igényelte, kerékpáros sisakot is ingyenesen kölcsönözhetett.

A túrázók pihenő nélkül tették meg a kirándulás első, mintegy 10 kilométeres szakaszát az Árpád-kori volt halász-, ma üdülőfalu központjáig. A kirándulókat Pótári Mihály mártélyi képviselő, a Faluház vezetője várta, aki tájékoztatót és idegenvezetést, valamint érdekes helytörténeti előadást tartott többek között a katolikus templomról.

Ezt követően a résztvevők meglátogatták a festők dombját, mely a már elhunyt, de korábban Mártélyon alkotó művészek emlékét őrzi, majd felkapaszkodtak az árvízvédelmi töltésre. A túra következő állomása a Bodnár Bertalan Természet és Környezetvédelmi Oktatóközpont volt, ahol a kirándulók megnézhették a kulturált vendégszobákat, a természetvédelmi terület állat- és növényvilágát, valamint a geológiai szerkezetet bemutató állandó kiállítást. A látogatók végül egy tartalmas, gazdag képanyagú kiadvánnyal, kirándulásvezető füzettel a Mártélyi GEO-ÖKOLÓGIAI tanösvényről, valamint egy Hódmezővásárhely kistérségéről szóló ökoturisztikai térképpel távoztak a helyszínről.

A rövid pihenő után igazi túrakerékpározás következett a tanösvény útvonalán; a folyó és az árvízvédelmi töltés közti ártéri erdők és rétek tavaszi napfényben fürdőző, frissen zöldülő és virágzó természeti környezetében.

Visszaérkezve az üdülőterületre a túrázók úgy döntöttek, a meleg áprilisi napsütésben a hosszabb úton indulnak vissza: a Tisza kanyarulatait az árvízvédelmi töltésen vezető földúton követték a Bodzási útig, ahol Hódmezővásárhely irányába fordultak Kruzslicz Imre programszervező vezetésével. Egy kisebb csoport a visszaútra is a Mártélyt Hódmezővásárhellyel összekötő közút melletti kerékpárutat választotta a másik programszervező, Dr. Berényi Károly vezetésével.

A résztvevők összesen 25, illetve 35 kilométert kerékpároztak attól függően, hogy melyik utat választották hazafelé. A túra útvonalát Tót Zoltán kerékpáros jóvoltából az interneten is követni lehetett; navigációs sportórája minden adatot rögzített: a megtett távolságot, az átlagsebességet, a túra időtartamát, a túra során ledolgozott kalóriákat, valamint a GPS-pontok érzékelésén keresztül a pontos útvonalat is.