Szűrőnappal indul útjára a Makói Kistérség egészségfejlesztési programja

Szűrőnappal indul útjára a Makói Kistérség egészségfejlesztési programja

Szeptember 27-én délelőtt egészségszűrésekkel, tanácsadásokkal, újraélesztési bemutatóval és előadásokkal, valamint véradásra és futóprogramra várják a makói és környező településeken élő lakosokat – ezzel útjára indul a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Programja. Az Európai uniós támogatással megvalósuló, „Egészségfejlesztés és prevenció Makón és kistérségében” (TÁMOP-6.1.2-11/3-2012-0036) névvel induló projekt 2015 októberéig tart, és 125 millió forint értékben valósíthatnak meg szűrési és egészségmegőrző, valamint az egészségtudatos életmóddal kapcsolatos programokat a Makói Kistérségben. A projektet a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda koordinálja, melynek prevenciós rendelőjét egy-két héten belül adják át a makói kórházban.

RÉSZLETES PROGRAM

A makói kórház 125 millió forintos európai uniós támogatást nyert a TÁMOP keretében, így 2014 júliusától 125 millió forint értékben valósulhatnak meg egészségfejlesztő, egészségmegőrző és szűrési programok a Makói Kistérségben. A Makói Kistérség Egészségfejlesztési Programjának első eseményét 2014. szeptember 27-én, szombaton délelőtt rendezik meg a József Attila Gimnáziumban, illetve a Petőfi parkban: a gimnáziumban reggel fél nyolctól testsúlykontrollon, vérnyomásmérésen, koleszterin-, vércukor és csontsűrűség-mérésen, anyajegyvizsgálaton, hallásszűrésen vehetnek részt az érdeklődők, emellett a 45 év feletti férfiaknak lehetőségük lesz a prosztata megbetegedések vérvétel útján történő rizikószűrésére is. Mindezeken túl újraélesztési bemutatóval, egészségmegőrzéssel kapcsolatos előadásokkal és önkéntes véradásra is várják a lakosságot.

A Makói Kistérség Egészségfejlesztési Programjának első lakossági eseményén sportprogram is lesz: a futás iránt érdeklődők délelőtt 10 órától erőléti felmérésen vehetnek részt és egy, két és három kilométeres távon tehetik próbára erejüket.

A programokon résztvevő makói és térségi lakosok között nyereményeket sorsolnak ki.

A 2015 októberéig tartó projektet szakmailag a makói kórház kardiológusa, megbízott főigazgató-helyettese, Dr. Nagy Jenő vezeti, a programokat pedig az újonnan alakult Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda koordinálja Gyurisné Pethő Zsuzsanna vezetésével; az iroda által működtetett prevenciós rendelő építése jelenleg is folyamatban van, és várhatóan egy-két héten belül át is adják.

A projekt célja, hogy különböző szűrő-, egészségmegőrző és egészségtudatosságot formáló programokon keresztül érdemben befolyásolják a lakosság egészséges életmódhoz való viszonyát, az azzal kapcsolatos gondolkodásmódját, és a betegségek megelőzésével, a betegségek kiszűrésével, valamint a magas kockázatú csoportoknak nyújtott célzott támogatással érdemben csökkenjen a korai halálozások aránya, érdemben javuljon az itt élők egészségi állapota.

A projekt kiemelt figyelmet fordít a fizikai aktivitásra, a mozgásban gazdag életmódra, az egészséges táplálkozásra, valamint a betegségek megelőzésére. A daganatos megbetegedések megelőzésén, illetve korai felismerésén túl a programok érintik a keringési betegségek kockázatának csökkentését – ideértve a szénhidrát- és anyagcsere megbetegedéseket is; az érzékszervi és szájüregi rákkal kapcsolatos szűréseket; valamint a krízishelyzetbe került emberek támogatását és az öngyilkosságok megelőzését. Mindezeken túl a projekt célja az is, hogy felkészítse az alapellátást az egészségfejlesztéssel kapcsolatos többletfeladatok ellátásra; javuljon a terápiás beteg-együttműködés; valamint az érintettek és érdeklődők betegklubokon keresztül kapjanak tanácsokat és segítséget.

SZAKMAI HÁTTÉRANYAG

Egészségfejlesztési Iroda és prevenciós rendelő

Az előkészületek után 2014. szeptember végén nyithat meg a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda, illetve a prevenciós rendelő. A programirodában zajlik a programok szervezése és a háttérmunka, a prevenciós rendelőben pedig ügyfélfogadással várják az érdeklődőket. A prevenciós rendelőben életmód tanácsadó segít a lakosokat az egészséges életmód kialakításában, szükség esetén életmódváltó programokba irányítja az érdeklődőket. A munkáját dietetikus és pszichológus, szenvedélybetegség tanácsadó, testsúlykontroll program és mozgásprogramok segítik, melyeket felajánlhat az érdeklődőknek.

Szűrések

Nagy hangsúlyt helyeznek a lakosság rizikó szűrésére, kiemelten a szív- és érrendszeri szűrésre, illetve megelőzésére. A programban egy szűrési munkacsoport összesen 30 alkalommal látogat el a kistérség településeire, minden településen minimum két alkalommal nagyszabású szűrési programot szerveznek.

A projekt lehetővé teszi, hogy a Makói Kistérség Egészségfejlesztési Iroda csatlakozzon az Országos Tisztiorvosi Hivatal népegészségügyi programjaihoz, így elindulhat az emlő, a vastagbél és a méhnyak megbetegedéseinek szűrési aktivitást fokozó kommunikációja, emellett a háziorvosi praxisokban és egy mozgó szűrési munkacsoport segítségével szív- és érrendszeri rizikószűrések történnek a településeken.

Életmódváltás

A program keretében segítséget kaphatnak mindazok, akik életmódot kívánnak váltani. A prevenciós rendelőben tanácsadással várják a lakosokat, kiemelt figyelmet fordítanak a dohányzás és alkoholfogyasztás elleni küzdelemre, valamint az egészséges táplálkozásra, emellett helyi és városi programok keretében ösztönzik egészséges testmozgásra a helyi lakosokat. Kiemelt figyelmet fordítanak a lelki egészség kérdésére, önsegítő csoportokat és életmód-tanácsadó hálózatot indítanak.

Mozgásban az egészség!

A kistérség lakosai számos módon találkozhatnak az egészséges testmozgást ösztönző programokkal. Különböző helyszíneken, díjmentesen ismerkedhetnek meg és gyakorolhatják a különböző mozgásformákat kondicionáló torna, jóga, gerinctorna, lovaglás, aerobik, gyaloglás, kerékpározás, futás, kajakozás, lovaglás, fürdőfesztivál és különböző városi versenyek keretében. Meghirdetik a legfittebb közösség versenyt is.

Rendezvények

Az egészségfejlesztés közös ügy – mindezt közösségi programokon, közös rendezvényeken élhetjük meg, fejezhetjük ki. A program keretében rendezvényeket szerveznek a világnapokon, csatlakoznak mások által szervezett rendezvényekhez és a kistelepülések egészségnapjain is megjelennek.

Kommunikáció

Az egészségmagatartás, egészségfejlesztés formálásának alapja a kommunikáció. A program keretében különböző plakátokkal, ismeretfejlesztő kiadványokkal, szórólapokkal, TV- és rádióműsorokkal hívják fel az egészséges életmódra a figyelmet. A kommunikáció kiterjed az egészségnevelésre és fejlesztésre, a kiadványok minden településre eljutnak.

Összefogással az egészségért!

A program az itt élők aktív szerepvállalásával, valamint a helyi szervezetek, intézmények összefogásával valósítható meg. Fontos, hogy a kistérség összes települése magáénak érezze az egészségfejlesztés ügyét – ezért minden településen szerveznek programot.

A pályázat megírásakor az összefogáshoz csatlakozott a kistérség minden önkormányzata, partnereket keresnek továbbá az oktatási és szociális intézmények, a civil szervezetek, a média, a cégek és a lakosság körében is. A tevékenység legfőbb bázisát a háziorvosi praxisok jelentik, melyek partnersége ugyancsak elengedhetetlenül szükséges.

A program az Egészségesebb Makói Kistérségért indul útjára; a program szervezői arra kérik a kistérségi lakosokat és szervezeteket, vegyék igénybe szolgáltatásokat; „Tegyünk többet az egészségünkért!”.

infoblokk_kedv_final_CMYK_ ESZA (1)