Dohányzásról való leszokást támogató program

Magyarországon a 14 évesnél idősebb lakosság 34 százaléka dohányzik rendszeresen (a nők 28 és a férfiak 40 százaléka). Ez az EU országai közül az ötödik legrosszabb arány. Különösen sok a dohányos a fiatalabb korosztályban, hiszen a húsz évnél fiatalabbak több, mint 40 százaléka dohányzik rendszeresen. A dohányosok aránya összességében nem csökken, sőt a nők és a fiatalok körében folyamatosan növekszik. A dohányzás egészségkárosító hatásai szerteágazóak: hatására jelentősen fokozódik a kardiovaszkuláris megbetegedések (hipertónia, érelmeszesedés, trombózis, angina, szívinfarktus, agyvérzés, agyi érelzáródás), egyes daganatok (tüdőrák, szájüregi daganatok, gégerák, nyelőcsőrák és hólyagrák) és az idült hörgőhurut-tüdőtágulás (COPD) kockázata. Szerepet játszik a dohányzás a csontritkulás, a szürkehályog, a macula degeneráció megjelenésében is, emellett szövődményei közé tartozik a fertilitás csökkenése és az impotencia is. A várandósok dohányzása nem csak az anya, de a magzat egészségét, életkilátásait is rontja.

Épp elég ideje már a cigaretta rabja? Fontolgatja a lerakást, de úgy érzi nincs elég ereje hozzá? Talán már próbált is leszokni, de csak rövid időre sikerült?

Nem meglepő, hiszen a dohányzás egy rendkívül összetett jelenség, olyannyira, hogy a próbálkozók csak csekély százaléka tud önerőből megszabadulni káros szenvedélyétől. A legtöbb dohányos nem pusztán élettani okok miatt nyúl a cigarettához, hanem jól megszokott helyzetekben, illetve meghatározott érzelmek hatására is rágyújt. A fizikai függőség tehát a nikotinnak köszönhető, ugyanakkor jellemző szokások is megfigyelhetők a dohányzóknál. De van egy jó hírünk: mindez tanult viselkedés – éppen ezért változtatható!

Azoknak a dohányosoknak, akik részt vettek az Egészségfejlesztési Iroda által nyújtott, állapotfelméréssel egybekötött életmód tanácsadáson és letennék a cigarettát, felhagynának rossz szokásukkal, lehetőségük van dohányzásról való leszokást támogató programunkban részt venni.

Miért érdemes abbahagyni a dohányzást?

  1. Megszűnik a reggeli, kellemetlen hurutos köhögés.
  2. A cigaretta elhagyásával már egy éven belül csaknem felére csökkentheti a szívinfarktus és a szélütés veszélyét.
  3. Jobb lesz a közérzete, könnyebben kap majd levegőt.
  4. Családtagjai, különösen a gyerekek jobban fogják érezni magukat a dohányfüstmentes környezetben és kisebb eséllyel fognak felnőttkorukban dohányozni.
  5. Több pénze marad, amit olyan dolgokra költhet, amire már régen vágyott, de eddig nem engedhette meg magának.
  6. Ha gyermeket tervez (vagy már várandós), számos betegségtől tudja megóvni születendő gyermekét.
  7. Azáltal, hogy megszabadul függőségétől, megszabadul az azzal együttjáró kötöttségektől is. Tevékenységeit, idejét többé nem a cigarettával kapcsolatos szokások határozzák meg.
  8. Visszanyerheti szabadságát, visszaveheti a saját élete feletti kontrollt, saját maga szabályozhatja életét.
  9. Ha tartósan megszabadul a dohányzástól, csökken a szorongás szintje is.
  10. Pozitív mintát mutathat gyermekeinek, barátainak, családjának, a környezetében élőknek.
  11. Büszke lehet arra, hogy sikerült megszabadulnia káros szenvedélyétől.

Programunkba minden 18. életévüket betöltött, rendszeresen dohányzó személy jelentkezését várjuk. A program időtartama 12 hónap. A sikeres leszokás kiindulópontja a motiváció, az eltökéltség és a saját döntés, hiszen leszoktatni senkit nem lehet, de a leszokásban támogatni igen. Ebben lesz segítségére egy szakemberekből álló csapat. Az Egészségfejlesztési Iroda pszichológusa az Ön saját dohányzási szokásai megismerése mellett a lerakáshoz való aktív felkészülésben támogatja, és az ezzel kapcsolatos nehézségeket vizsgálja meg. Segít egy előre meghatározott napon letenni a cigarettát, valamint a visszaesés elkerülésében és a tartós füstmentesség elérésében nyújt segítséget.

Pulmonológus szakorvosnál 3 alkalommal kötelező megjelennie, aki légzésfunkciós vizsgálatot végez és a dohányzással összefüggő panaszok, tünetek megléte esetén teljes körű kivizsgálást rendel el.

A dohányzásról való leszokás következtében számos változás áll be az Ön és a szervezete működésében. Ezek egyik következménye, hogy megváltozhatnak az étkezési szokásai és az anyagcseréje. Tapasztalhatja, hogy étvágya megnő, cigaretta helyett a nassolás kerül előtérbe. Sokak számára ez visszatartó erő lehet annak ellenére is, hogy a dohányzásról való leszokás előnyei nagymértékben ellensúlyozzák a súlynövekedéssel együtt járó enyhe egészségi rizikó növekedését. Programunkban havi rendszerességgel lehetősége van táplálkozási tanácsadó segítségét igénybe venni egy személyre szabott táplálkozás kialakításában, amely leginkább megfelel az Ön adottságainak, lehetőségeinek, céljainak.

A helyes táplálkozás mellett fontos szerepet kaphat a rendszeres testmozgás. Már napi tíz perces fizikai erőfeszítés is megváltoztatja az agy aktivitását, és csökkenti a dohányáru utáni sóvárgást. Az Önnek legmegfelelőbb mozgásforma kiválasztásában mozgásoktatónk nyújt segítséget, és az Egészségfejlesztési Iroda térítésmentesen biztosítja a mozgásprogramokon való részvételt.