Dr. Bodoky György: 10 évünk van felfedezni és kezelni a daganatokat
Május 14-én rendezték meg harmadik alkalommal az EVP-esték rendezvénysorozat előadásait. Az EVP-Egészségfejlesztési Iroda meghívására ez alkalommal prof. Dr. Bodoky György nemzetközileg elismert onkológus, a budapesti Egyesített Szent István és Szent László Kórház onkológiai osztályának osztályvezető főorvosa tartott előadást a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban délelőtt 10.00 és 17.00 órakor.
Évente mintegy tízezer vastagbél daganatos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon – kezdte előadását Dr. Bodoky György. A második leggyakoribb daganatos betegség az 50-70 év közötti korosztályt érinti a leginkább; évente mintegy 5000 ember hal meg vastagbéldaganatban, ami egy Csurgónyi település teljes lakosságát jelenti. A professzor a hajlamosító tényezők közül kiemelte a táplálkozást, a túlzott zsír-, fehérje- és alkoholfogyasztást, vagyis a betegség megelőzése érdekében sokat tehetünk az egészséges életmóddal. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy mind a betegség kialakulásának megakadályozásában, mind pedig a kezelésében kiemelt szerepe van szűrővizsgálatoknak.
Mint mondta, egy daganat átlagosan 10 év alatt fejlődik ki; tehát 10 évünk van arra, hogy a betegséget észleljük, és szükség esetén eltávolítsuk a daganatot. Ez azért fontos, mert a korai stádiumban felfedezett vastagbéldaganat esetében 90 százalék esélyünk van arra, hogy a beteg véglegesen meggyógyuljon. Összehasonlításul: egy késői stádiumban felfedezett, áttétes daganatos betegség esetében minderre pusztán 5 százalékos esélyünk van.
Ezért rendkívül fontos, hogy az átlagos rizikójú betegeket 50 év felett rendszeresen szűrjük; a magas kockázatú betegek esetében (akiknek a családjában korábban volt már vastag béldaganatos megbetegedés vagy ők maguknak volt már más daganatos megbetegedése) már 40 éves kortól el kell kezdeni a rendszeres szűréseket.
A professzor részletesen beszélt a szűrési módszerekről is: a székletvér vizsgálat mintegy 30-50 százalék biztonsággal mutatja ki a vastagbél daganatos megbetegedést, az ennél lényegesen hatékonyabb tükrözéses vizsgálat viszont már 80-90 százalékos szűrésbiztonságot tud produkálni. A tükrözéses vizsgálat további előnye, hogy már a szűrés során eltávolíthatók az esetleges elváltozások.
Dr. Bodoky György előadásában kiemelte azt is, hogy a mindenkori egészségügyi kormányzatnak döntenie kell, hogy milyen eszközöket és forrásokat bocsájt a szűrések fejlesztésére annak érdekében, hogy minél több emberéletet lehessen megmenteni a daganatok korai szűrésével, ami nem mellesleg lényegesen költséghatékonyabb is, mint a késői stádiumú betegségek kezelése.