Jótékonysági futóverseny Hódmezővásárhelyen
2009. szeptember 19-én Hódmezővásárhelyen háziorvosok, szakdolgozók és foglalkozás-egészségügyi orvosok számára szív és érrendszeri továbbképzésre került sor, amelyet az Egészséges Vásárhely Program (EVP) októberben indult prevenciós programjával összefüggésben rendeztek meg. A továbbképzés, majd az EVP hosszú távú programját elindító háziorvosi program az EVP, az Országos Alapellátási Intézet (OALI), valamint az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. együttműködésében valósul meg.
Egészséges Vásárhely Program egyik fő célja, hogy 2020-ra érezhetően csökkenjenek a szív és érrendszeri betegséggel összefüggő kockázati tényezők, javuljanak a vásárhelyiek életkilátásai, így összességében városi szinten csökkenjen a betegség okozta halálozás.
Hódmezővásárhely hosszú távú egészségprogramja – ezen belül is a szív és érrendszeri program – az alapellátás, a háziorvosi ellátás, a foglalkozás-egészségügyi ellátás, a vásárhelyi Erzsébet kórház, valamint helyi, regionális és országos szakmai szervezetek szoros együttműködésében valósul meg.
Az EVP szív és érrendszeri megelőző programjának első állomása volt a vásárhelyi háziorvosok továbbképzése, amely egy féléves bevezető program kezdete; a szakmai irányelveket és a program elemeit vásárhelyi, regionális és országos szervezeteknél dolgozó szakemberek foglalták össze az alapellátásban dolgozó orvosok és szakdolgozók számára.
A továbbképzést követően az OALI ingyenesen biztosítja a programba bekapcsolódó háziorvosi praxisok számára azt a számítógépes programot, amely a hazai, valamint az európai szív és érrendszeri megelőzés irányelveit tartalmazza. A szoftver segítséget nyújt a lakosság szív és érrendszeri kockázati tényezők felmérésében és az ennek megfelelő gondozásban.
A féléves bevezető program keretében a háziorvosok év végéig vonnak be olyan betegeket, akiket egy vagy több kockázati tényező veszélyeztethet. A betegek 2010 első negyedévében speciális szív és érrendszeri gondozásban részesülhetnek a háziorvosi praxisokban. A program kiértékelése jövő áprilisban és májusban történhet meg.
Az EGIS Nyrt. szakmai partnerként és a program támogatójaként vesz részt a közös féléves programban. Az EGIS Nyrt. a betegségek gyógyítását segítő készítmények kifejlesztésén, előállításán és forgalmazásán túl, fokozott hangsúlyt fektet arra, hogy lehetőségeihez képest támogatást nyújtson a betegségmegelőzést és egészségmegőrzést célként meghatározó programokhoz, hiszen a megelőzés és a figyelemfelhívás az egyik legfontosabb feladat a megbetegedési mutatók javítása érdekében.
Bízunk benne, hogy az EVP, OALI és EGIS összefogásával elinduló alapellátási szív és érrendszeri prevenciós program hatékonyan megalapozza a hosszú távú vásárhelyi szív és érrendszeri programot.
Áttekintés a magyar és vásárhelyi lakosság szív és érrendszeri állapotáról.
A magyar népesség egészségi állapota lényegesen rosszabb, mint azt az ország gazdasági és társadalmi fejlettsége indokolná, amiért döntően a szív és érrendszeri, valamint a rosszindulatú daganatos betegségek felelősek. A vezető halálokot Magyarországon a keringési rendszer betegségei jelentik; a 65 év alatti lakosok körében a keringési betegségek okozta halálozás háromszorosa a fejlett európai országokénak. Kiemelkedően magas a koszorúér- és agyérbetegség okozta halálozás, mindkettő évente 1-1 kisvárosnyi áldozatot szed az országban.
Hódmezővásárhelyen a 20-64 év közötti férfiak esetében a vezető, míg az ugyanebbe a korosztályba tartozó nők esetében – a daganatos megbetegedések után – a második leggyakoribb halálokot jelentik a keringési rendszer betegségei.
Az egyik legfőbb szív és érrendszeri kockázati tényező a magas vérnyomás, amely a Hódmezővásárhelyi Lakossági Egészségfelmérés (HODEF 2008) szerint a középkorú vásárhelyi felnőttek 40 százalékát, az idős nők 70 százalékát, az idős férfiak több mint felét, a fiatal férfiaknak pedig 17 százalékát érinti Vásárhelyen.
A vásárhelyi nők 20, a férfiak 40 százaléka dohányzik, ami bár az országoshoz képest valamivel jobb, nemzetközi összehasonlításban még mindig rossz arány.
A keringési rendszer betegségei a 65 év feletti vásárhelyi lakosok háromnegyedét érintik.
Összességében a keringési rendszer betegségei erősen összefüggenek az életmódbeli és élettani kockázati tényezőkkel; a rizikófaktorok csökkentése pedig bizonyíthatóan csökkenti a keringési rendszer betegségeinek kialakulását és az általuk okozott halálozást.