5 éven át ingyenes méhnyak-rák vírus elleni védőoltás minden hetedikes Hódmezővásárhelyi leánynak
Hódmezővásárhely önkormányzata 2008 őszétől az Egészséges Vásárhely Program (EVP) keretében öt éven át minden 7. osztályos, 13 éves lány számára, szülői beleegyezés után alanyi jogon biztosítja a méhnyak-rák elleni védőoltást. A védettség megszerzéséhez három oltás szükséges, melyek közül az elsőt december elejéig az összes érintett leány megkapja a városban: a 13 éves korosztályba tartozó 261 vásárhelyi leánygyermek szülei közül 237-en igényeltek gyermekük számára HPV védőoltást. Az ő esetükben az önkormányzat teljes egészében átvállalja az oltás 90 ezer forintos költségét. Fontos kihangsúlyozni, hogy bár a HPV vakcina érdemben csökkenti a megbetegedés esélyét – hiszen a méhnyak-rákok 70% százalékát okozó HPV ellen véd -, de a beoltottaknak továbbra is rendszeresen részt kell venniük megfelelő rákszűrésen.
A vásárhelyi önkormányzat 2008 őszétől öt éven át minden 7. osztályos, 13 éves leánygyermeknek alanyi jogon biztosítja a méhnyak-rák elleni, humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltást az Egészséges Vásárhely Program keretében. Az önkormányzat döntésében szerepet játszott, hogy a méhnyak-rák az egyetlen olyan rákos női megbetegedés, amely ellen most már létezik magas védettséget jelentő védőoltás, ám a vakcina 90 ezer forintos költsége olyan anyagi terhet jelentene a legtöbb szülőnek, amit önerőből nem tudnának vállalni. Vásárhelyen az idei évben minden 7. osztályos, 13 éves leánygyermeknek felajánlották a védőoltást: 261 leány szüleit kérdezték meg írásban, hogy igénylik-e a vakcinát, közülük pedig 237-en kértek a gyermekük számára HPV védőoltást. A védettség megszerzéséhez három oltás szükséges: az első oltást november második felében vagy december elején kapták meg a gyermekek, a második oltás 2009. január első felében, a harmadik pedig 2009 májusban esedékes.
Az önkormányzat által felajánlott védőoltás oltóanyagát a HPV fertőzés azon két leggyakoribb rákkeltő törzse – nevezetesen a HPV 16 és 18 típus – ellen fejlesztették ki, amelyek világszerte 70 százalékban felelősek a méhnyak-rák kialakulásért. A maradék kockázat kiküszöbölése érdekében alapvetően fontos, hogy a beoltott leányok is rendszeresen járjanak méhnyak-rák szűrésre felnőtt korukban is.
A közbeszerzési eljárásban kiválasztott GSK (GlaxoSmithKline) méhnyak-rák elleni vakcinájában olyan új vivőanyagot alkalmaznak, amely nagymértékben felerősíti a védőoltás hatékonyságát, így az általa kiváltott immunválasz gyorsan alakul ki, magas ellenanyag szinteket vált ki a szervezetben és hosszú ideig nyújt védelmet a méhnyak-rákot okozó vírustörzsek ellen. Klinikai vizsgálatokban a GSK méhnyak-rák elleni vakcinája 100 százalékos védőhatást mutatott HPV 16 és a HPV 18 okozta tartós fertőzéssel szemben. A védőoltás anélkül aktivizálja immunrendszerünket és termeltet ellenanyagot a szervezetünkben, hogy közben megbetegedést okozna.
A védőoltásról az oltást végző orvosok is pozitívan vélekednek. Dr. Czimmer Julianna szerint:
- “Az egészségtudatos magatartás alappillére a prevenció. Ennek egyik fontos eleme a fiatalok HPV elleni védőoltása, hiszen a gyermekorvos a jövőnek dolgozik.”
Dr. Havasi Katalin az esélyegyenlőséget hangsúlyozza:
- “Mint édesanya saját gyermekemnek mindenből a legjobbat akarom – ezért kapta meg ezt a védőoltást. Mint gyermekorvos a praxisomban lévő minden gyermeket egy kicsit a sajátomnak érzek – ezért azt szeretném megadni nekik, mint a sajátomnak. Mint városi politikus szeretném, ha a városomban élő minden gyermek számára ugyanez elérhető lehetne – ezért tartom fontosnak a védőoltást.”
A méhnyak-rák világszerte 1,4 millió nőt érint: a kór a legtöbb halálesetet a fejlődő országokban okozza, Az EU-ban pedig minden 35. percben meghal egy nő méhnyak-rákban. Magyarországon mintegy 1000-1200 új méhnyak-rákos esetet diagnosztizálnak évente, és a betegek közül több mint 400 nő bele is hal a súlyos kórba. Ez napi átlagra vetítve azt jelenti, hogy minden nap meghal egy nő méhnyakrákban Magyarországon, – anya, feleség, barátnő – és hagyja el gyermekét, férjét, családját, szerelmét azért, mert nem figyelt eléggé önmagára. Ez a szám különösen annak fényében magas, hogy a méhnyak-rák ma már viszonylag hatékonyan kezelhető, ha idejében felfedezik, emellett a méhnyak-rákot okozó humán papillomavírus elleni oltás nagyfokú védelmet nyújt a betegséggel szemben. A betegség – amely elsősorban a 35-45 éves korú nőket sújtja – általában észrevétlenül alakul ki, és a tünetek már csak akkor jelentkeznek, amikor a betegség előrehaladott állapotában van. Azok körében, akik nem járnak rendszeresen nőgyógyászati szűrésre, a méhnyak-rák csendes gyilkosként viselkedik: évek alatt fejlődik ki, miközben az érintett nő hosszú ideig semmilyen tünetet nem észlel.
A méhnyak-rák elleni küzdelem egyik fegyvere a betegség idejében történő felfedezése. Hazánkban a kenetvétellel végzett rendszeres szűrés hozzáférhető, így a korai felfedezés jó lehetőségét jelenti: bizonyítékhoz juthatunk általa a kóros vagy rákmegelőző elváltozáson átment sejtek jelenlétéről, és néhány esetben hamar el is lehet távolítani a beteg szövetrészt.