Egy lépésből tízezer lett – megtartották az Egy lépés az egészségünkért program zárórendezvényét

Egy lépésből tízezer lett – megtartották az Egy lépés az egészségünkért program zárórendezvényét

A megye összes járásába eljutott a nyolcszázmillió forintos program. A hangsúlyt a legrosszabb egészségügyi mutatókkal rendelkező területekre helyezték. (szegedma.hu)

A szeptember elején indult program fő célja a komplex egészségfejlesztése, egészségtudatosságra nevelése, az esélyegyenlőség növelése, ennek jegyében igyekeztek eljutni a nagyobb településektől a tanyák lakóiig. A projekt még egészen november 30-ig zajlik, de az első tapasztalatokból már leszűrték a várható eredményeket.

Ötszáz milliárd forintot költött a kormány az egészségügyre

„Három hónappal ezelőtt nagy várakozások előzték meg a projektet, mert rövid idő alatt hatalmas munkát kellett elvégezni” – mondta B. Nagy László országgyűlési képviselő, megyei fejlesztési biztos. Hangsúlyozta, hogy a projekt kapcsolódik a kormány eddigi lépéseihez: a dohányzás visszaszorítása, az egészséges közétkeztetés biztosítása a gyermekek számára fontos cél, akkor is, ha ez utóbbi vihart kavar a közbeszédben. Rámutatott, ötszáz milliárd forintot költött az egészségügyre az utóbbi években a kormány a fejlesztéseket is beleértve, ez korábban soha nem látott összeg.

„A cél az, hogy az emberek egészségesen éljenek, étkezzenek, mozogjanak, hiszen manapság még a fiatalok is inkább a számítógép előtt ülnek” – vélekedett a fejlesztési biztos. Meg kell állapítani, hogy milyen egészségügyi állapotban van a népesség, ezt segíti ez a projekt is. Zárszóként azt kérte az érintettektől, hogy a 2014-2020-as ciklusban figyeljenek a pályázati lehetőségekre, éljenek azokkal.

A nemes cél összefogta a jó embereket

„Egy lépés az egészségünkért nevet viselte a projekt, de ennél többnek, tízezer lépésnek is éreztük ezt” – vette át a szót Kakas Béla, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke. Rövid idő alatt kellett hatalmas pénzt felhasználni egy fontos feladat érdekében. „Valami csoda történt, a nemes cél összefogta a jó embereket, megvalósultak a tervek, a konzorcium tagjai, munkatársai igazi profi munkát végeztek!” – hangsúlyozta a politikus. Rámutatott, akár megyei szinten is hatékonyak lehetünk, hiszen ehhez rendelkezünk a szükséges akaraterővel, jó szakembereink vannak, akik képesek végigvinni a projekteket.

Habár a projekt még nem fejeződött be, mert november 30-án ér véget, de az már most látszik, hogy azt a célt, amelyben azt remélték, hogy mindenkihez eljuthatnak a programok a megyében, sikerült elérni. Kakas Béla fontosnak tartja a tudatformálást, az egészségtudat fejlesztését, kialakítását. „Fejben kell eldőlnie mindennek, csak mi magunk mondhatunk le a dohányzásról” – vélekedett. „Kivittük a szolgáltatásokat a nehezen elérhető területekre: a kis falvakba, a tanyavilágba, így az esélyegyenlőség terén is sikerült előrelépést tennünk.”

„Büszke vagyok, vállalom, hogy a későbbi programoknak is kiváló alapja lehet az utóbbi hónapok munkája” – zárta előadását a megyei közgyűlés elnöke.

A rossz statisztikájú járásokon a hangsúly

„Fontos, hogy megmaradjanak a szakmai együttműködések, a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy sikeres volt a projekt” – mutatott rá Bosnyákovits Tünde, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály főosztályvezetője, megyei tisztifőorvos.

A tizenöt év felettieknél vezető halálozási okoknak számítanak a keringési zavarok, s a daganatos megbetegedések. Pozitívnak nevezte, hogy a megyei statisztikák az országos átlagnál jobbak mindkét esetben, járási szintre lebontva azonban már más a helyzet. Többek között a nőknél a keringési zavarok esetében Szeged, Kistelek körzetében kiemelkedően jó a helyzet, de közben Csongrád, Szentes térségében pont az ellenkezője.

A daganatos megbetegedéseken belül egyes térségekben az ajak-szájüreg és a tüdő rákos megbetegedése gyakran előfordul, ezek a dohányzással is összefüggnek. Rámutatott, a tinédzserek egyharmada cigarettázik, ami elkeserítő adat, nem értik meg a fiatalok, hogy ez milyen kockázattal jár. Magyarországon ezen felül kiemelkedően magas az elhízottak aránya, míg Romániában nyolc százalékban érintett a lakosság, nálunk ugyanez huszonnyolc százalékos.

Az előadások, az interaktív órák különböző mértékben fedték le a járások településeit, a makói térség helységeit kiemelkedően magas arányban jelölték ki a projekt tervezői, mert itt nagyon rossz egészségügyi mutatók figyelhetőek meg. Népszerűsítették az egészséges életmódot, a személyi higiénia fontosságát, a „Rémisztő kezek” nevű díjnyertes előadásukon rappelve tanították a kézmosás fontosságát.

„A munka lényege: egy fecske nem csinál nyarat, de a meglévő tudást sokszorosítani kell. Ebben partnerünk a KLIK, a jövőben védőnőket, önkéntes tanárokat készítünk fel arra, hogy az ismereteket továbbadhassák” – mondta Bosnyákovits Tünde.

Nyolcszázmillió forint egészségfejlesztésre

„Három hónappal ezelőtt elindultunk, s mostanra fel is nőttünk a feladathoz” – állítottaGyarmati Zoltán, a Csongrád Megye Fejlesztéséért Nonprofit Kft. ügyvezetője, a projekt menedzsere. Hangsúlyozta, a legtöbb projektelem mind a hét megyei járást érintette. Abban bízik, hogy a módszerek, a programok, a kutatások hosszabb távon meghatározzák a megyei egészségfejlesztés irányát, s egyben a megyei mutatók is javulnak.

A projekt összköltsége 798,46 millió forint volt, eddig 11 esetben, összesen 386 millió forintra érkezett be kifizetési kérelem, de december végéig a maradék 412 millió esetében is megtörténik ugyanez. A projekt menedzsere hangsúlyozta, aggodalomra semmi ok, a tervezett ütemezés szerint haladnak, az EMMI monitoring látogatása is mindent rendben talált.

Igyekeztek a lakosságot is tájékoztatni az Egy lépés az egészségért programsorozat állomásairól, kihasználták a közösségi oldalak, a televízió, a rádió, a szórólapok, a plakátok, az online és az írott sajtó adta lehetőségeket. Még nem összesítették a program eddigi eredményeit, de már most biztosnak látszik, hogy minden mutatóban túlteljesítik a projekt indikátorait.

A fizikai zárás 2015. november 30-án fog megtörténni, öt évig kell a fenntarthatóságot biztosítani. „A munka még nem zárult le, nem dőlhetünk hátra. A legnagyobb feladat az lesz, hogy december közepéig elszámoljunk a projekttel” – magyarázta a jövőről Gyarmati Zoltán.

Már megvannak az első eredmények

„Rövid idő állt rendelkezésünkre, ezért sokszereplősre terveztük a pályázatot. Szép feladat lesz összeszámolni, hogy mennyien vettek részt a projektben!” – mondtaGyurisné Pethő Zsuzsanna, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely – Makó, Egészséges Vásárhely Program programigazgatója. A fő cél az egységes szakmai megvalósulás elérése volt, ebben igyekeztek segíteni az elakadó partnereknek: „öt év múlva is azt akarjuk mondani, hogy szakmailag jó, megalapozott volt a program!”

Gyurisné Pethő Zsuzsanna nehéz feladatnak érezte az öt konzorciumi partner hatékony együttműködését, de a munkatársai teljesítménye lehetővé tette az akadályok leküzdését. Nem tartottak értekezleteket, helyette az elektronikus levelezést használták, időt spórolva ezzel. A közbeszerzéseket és a programokat is azonnal kellett indítani, nem egyszer éjszaka is dolgoztak, hogy az aznap megkapott anyag másnap reggelre kész legyen.

„Hosszú távú következményekről egyelőre még nem beszélhetünk, de a szűrővizsgálatokon kiszűrt esetek miatt már beszélhetünk eredményekről” – vélekedett a programigazgató. Kiemelte, a személyes beszélgetéseknél lényegesebb nincs, a tinédzserkori terhességek, a hátrányos helyzetű emberek életvezetése ügyében nagyon sok tanácsadást folytattak le. Rámutatott, fontos elemzések születtek, amelyek megelőlegezik a későbbi népegészségügyi programok sikerességét.

„Nagyon jó volt az együttműködés, hiányozni fognak a kollégák levelei, amelyek úgy kezdődnek: most azonnal kell” – emlékezett vissza a közös munkára.

(szegedma.hu)