Közös kerékpározás – Együtt az emlőrák ellen
Elindult a Magyar Rákellenes Liga, az Egészséges Vásárhely Program és a Kapcsolat Központ 2 éves emlőrákellenes programja – 2009. október 9-én közös kerékpározással hívták fel a figyelmet az emlőrák ellenes küzdelem fontosságára Hódmezővásárhelyen.
A Magyar Rákellenes Liga, az Egészséges Vásárhely Program és a Kapcsolat Központ közös szervezésében került sor az eseményre a Bristol-Myers Squibb Alapítvány 150 ezer dollár összegű támogatásával megvalósuló kétéves program részeként, melynek fókuszában az áll, hogy speciális eszközök alkalmazásával a vásárhelyi nőket minél nagyobb számban vonják be emlőrák-szűrő programba. Az eseményen dr. Lázárné Megyeri Zita fővédnökségével indult útjára a Nők az Egészséges Vásárhelyért Mozgalom is, amely kiemelt szerepet játszhat az emlőrák ellenes küzdelemben, valamint az egészséges életmód népszerűsítésében.
Nemzetközi tapasztalatok szerint a hátrányos helyzetű régiók lakossága kevésbé jut hozzá a rákszűrő programokhoz. A szociálisan hátrányos helyzetű nők körében alacsonyabb az emlőszűrési részvételi arány és az emlőrák túlélési idő rövidebb: a nők nagyobb, előrehaladottabb emlő daganattal jelentkeznek orvosnál. A vásárhelyi nők számos problémával küzdenek és mentálhigiénés támogatásra való igényük nagyobb.
Az Egészséges Vásárhely Program (EVP), a Magyar Rákellenes Liga és a Kapcsolat Központ együttműködő partnerként 2009 nyarán sikeresen pályázott a Bristol-Myers Squibb (BMS) Alapítvány “A rosszindulatú daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentése Közép- és Kelet-Európában” programjára, így egy kétéves projekt keretében kiemelt figyelmet fordíthatnak az emlőrákkal kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentésére Hódmezővásárhelyen. A BMS Alapítvány programjában 5 ország 5 pályázata részesült támogatásban: a bírálóbizottság több mint 60 pályázat közül választotta ki a vásárhelyi projektet, és 150 ezer dolláros támogatásban részesítette.
A program keretében speciális eszközök alkalmazásával próbálnak minél több nőt bevonni az emlőrák-szűrő programokba a vásárhelyi Kapcsolat Központ segítségével: a projekt keretében ún. integrált alapellátási munkacsoportokat hoznak létre, amelyekben a háziorvosok, a nővérek és szociális segítők közösen dolgoznak a nehéz helyzetű, illetve alacsony szűrési részvételt mutató csoportok bevonásán. Emellett innovatív kommunikációs eszközök segítik a szociális munkások, védőnők és családsegítők munkáját, hogy személyre szabottan szólítsák meg az érintetteket. A program keretében továbbá mammográfiás szakasszisztenseket képeznek svédországi trénerek bevonásával, átfogó, a mammográfiás szűrést segítő informatikai fejlesztést hajtanak végre, valamint létrehozzák a Nők az Egészséges Vásárhelyért klubot. A nyertes pályázati program az EVP eddigi háziorvosi emlőszűrő programjának folytatásaként valósul meg.
Nők az Egészséges Vásárhelyért Mozgalom
“Az emlőrákkal kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentése Hódmezővásárhelyen” program részeként dr. Lázárné Megyeri Zita fővédnökségével megalakult a Nők az Egészséges Vásárhelyért mozgalom is, melynek fő célja, hogy az emlőrákellenes küzdelem és egészséges életmód mellett elkötelezett helyi közéleti nők, közösségi intézmények dolgozói (tanárok, iskolaigazgatók, egészségügyi és önkormányzati dolgozók) is segítsék a vásárhelyi nőkkel való kapcsolatteremtést, a programba való bevonásukat.
A “Nők az Egészséges Vásárhelyért” mozgalommal az EVP egy évtizedes, hosszútávú célkitűzésein belül most a nők szerepére kívánjuk irányítani a figyelmet: az EVP célkitűzései csak úgy érhetők el, ha ebben minden nő aktívan részt vesz. Ezen belül most az emlőrák-szűrés és a rendszeres önvizsgálat kap kiemelt szerepet. Fontosnak tartjuk, hogy a családtagok, valamint a kisebb-nagyobb közösségek tagjai támogassák egymást és így együtt küzdjünk az emlőrák ellen.
A mozgalom időről-időre részt vesz a város közösségi eseményein és a rákellenes küzdelem jegyében szervezett rendezvényeken, így a családanyák és gyermekeik pozitív mintát sajátíthatnak el mozgalom aktív tagjaitól.
Az emlőrákbetegség társadalmi háttere
Az emlőrák – a tüdőrák és a vastagbélrák után – a harmadik leggyakoribb daganatos halálok Magyarországon: 2005-ben 2085 nő halt meg emlőrák következtében hazánkban. Ezzel a mutatóval – bár az emlőrák miatti halálozás 2000-óta csökkenő tendenciát mutat – hazánk még mindig az EU tagállamok felső 1/3-ban mozog.
A mammográfiás szűrés hatékonyságát támasztja alá a Svédországban elvégzett, úgynevezett “Két megye”-vizsgálat, melynek keretében bizonyosságot nyert, hogy a mammográfiával végzett szűrővizsgálat jelentősen, közel harmadával képes csökkenteni az emlőrákból eredő halálozást.
A rendszeres mammográfiás emlőszűréssel az emlőrákok 70 százaléka idejében felismerhető. Svédországi tapasztalatok szerint a korán felismert emlőrákok 20 százalékánál a terápiás kezelés a műtéttel befejeződik, 80 százalékuk igényel sugárterápiát is, így csak 20 százalék azoknak az eseteknek az aránya, ahol a sugárterápián kívül más adjuváns kezelésre is sor kerül.