Milliókat érő egészség – Makóra érkezik a Richter Egészségváros
A prevenció és egészségmegőrzés jegyében indított Richter Egészségváros Program május 28-án Makóra érkezik. A rendezvény célja kettős: felhívni a lakosság figyelmét az egészségtudatos életmódra, egyben jótékonyan tenni a kórházért a közösség erejével. A Richter Gedeon Nyrt. 2.000.000 forintos alapadomány-felajánlását a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Makói Tagintézménye számára a lakosok aktivitásukkal növelik, a cél terheléses EKG rendszer beszerzése.
Életmódot váltani sose késő, több kutatás is bizonyítja, hogy idősebb korban is képesek vagyunk változtatni a rossz beidegződéseken. A Richter Egészségvárosban elérhető programok az egészséges életmódot meghatározó valamennyi területet érintik, így a testedzésre, a helyes táplálkozásra, az egészségmegőrzése, valamint a lelki egészség-, a kiegyensúlyozott élet kialakítására vonatkozóan részesülnek tanácsadásban korosztálytól függetlenül mindazok, akik részt vesznek a rendezvényen. Május 28-án, szombaton a Fő téren megrendezésre kerülő eseményen a makói lakosoknak lehetőségük lesz egy nap alatt több, sokszor nehezen elérhető vizsgálaton, tanácsadáson ingyenesen részt venni: szív- és érrendszeri megbetegedések, idegrendszeri zavarok, érszűkület vizsgálat, prosztata (PSA) szűrés, csontsűrűségmérés, koleszterinszint- és vérnyomásmérés, asztmaszűrés, illetve bőr- és körömgomba szűrés. A fájdalomcsillapítás, memóriazavar, szorongás és depresszió, nőgyógyászati szaktanácsadás mellett mell-önvizsgálat tanácsadás is elérhető a tanácsadó sátrak sorában. Az érdeklődő lakosok a szűrővizsgálatokhoz kapcsolódó témákban hallhatnak előadásokat egész nap a Makói Kórház szakembereitől.
A program egészségnagykövetei: Rákóczi Ferenc, Jakupcsek Gabriella, Béres Alexandra fitnesz világbajnok, Katus Attila aerobik világbajnok, Radványi Dorottya, Krizsó Szilvia és Jaksity Kata műsorvezetők, valamint Nagy Tímea olimpiai bajnok párbajtőrvívó hirdetik: minden életkorban és életszakaszban törődni kell a testi-lelki egészséggel. „Éppúgy, ahogy családunkról, a környezetünkben lévő dolgokról gondoskodunk, fontos, hogy saját egészségünkkel is törődjünk. Még akkor is, ha úgy érezzük, minden rendben velünk. Számomra alapvetés a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, a naptáramban előre jegyzem az időpontokat. Minden vizsgálat után jó érzés azt a felszabadult örömöt megélni, hogy egészséges vagyok – már ezért is megéri!” – nyilatkozta Jakupcsek Gabriella műsorvezető.
Az egészségnap fókuszában az egészségtudatos életmód kialakítására való ösztönzés mellett a kórház támogatása áll. A támogatás mértéke a makói lakosok aktivitásán múlik, hiszen a Richter Gedeon Nyrt. 2.000.000 forintos alapadománya az egyes programokon való részvételért járó adománypontokkal növelhető, az alapadomány összegét a Richter pontonként 300 forinttal megemeli. A kezdeményezés eredményességét Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kormányzati kapcsolatok és PR vezetője foglalta össze: „ az eddigi hét év alatt a lakosok aktív részvételével több mint 209 millió forintot adományoztunk a kórházaknak. Mintegy kilencvenezer szűrésből húszezer olyan esetet szűrtünk ki, amely további ellátást, vizsgálatot igényelt. Programunk üzenete, az egészségért való tevőleges felelősségvállalás reményeink szerint százezrekhez jutottak el.” A térségben a leggyakoribb megbetegedési és halálozási okok között van a szív-és érrendszeri megbetegedés, ezért a megelőzés érdekében az intézmény terheléses EKG rendszert szeretne vásárolni az összegyűlt adományból. „A kórházunkban működő Egészségfejlesztési Iroda már régóta dolgozik azon, hogy a lakosság figyelmét felhívja a megelőző szűrővizsgálatokon való részvétel fontosságára. A Makón és a térségben élők jó része azonban még megszólításra vár, bízom benne, hogy a Richter Egészségváros üzenete, hívószava hozzájuk is elér és közösen megtesszük az első lépést egészségünk megőrzése érdekében.”– nyilatkozta Dr. Nagy Jenő, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Makói Tagintézményének igazgatója.
A szűrővizsgálatok szükségességét és a lakosság edukálásának fontosságát erősítette meg Dr. Kallai Arpád, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója. „Hosszú távú célunk egy egészségesebb társadalom elérése, ahol egészséges lakos áll majd munkába, vagy tölti diák, nyugdíjas éveit. Ezzel együtt egyértelmű cél a megbetegedések, halálozások számának csökkenése. A mai munkánk eredménye körülbelül 15 év múlva lesz mérhető, és bízunk benne, hogy a következő generáció ennek a tevékenységnek az eredményeit fogja látni és az előnyeit élvezni.”
A családi rendezvényt makói tánccsoportok, egyesületek – Broadway Dance Sport Egyesület, Maros Táncegyüttes, Varga Balett Táncműhely – bemutatói színesítik, a délelőtt folyamán Tóth Vera ingyenes fellépését élvezheti a közönség. Az egészségnapot felvezető reggeli egészségsétát a Makói Magán Zeneiskola Fúvószenekara kíséri. A helyszínről élőben jelentkezik a Rádió 7.