Összefogás az emlőrák ellen: vásárhelyi egészség-kerékpározás
Idén is több százan vettek részt a szimbolikus egészség-kerékpározáson Hódmezővásárhelyen, amelyet az emlőrákellenes küzdelem jegyében szerveztek október 15-én. Az eseményt követően a mammográfiás emlőszűrésen idén részt vevő és nyereményjátékra regisztrált 45-65 év közötti hölgyek között három darab kerékpárt sorsoltak ki. A kerékpározást megelőzően a Városháza Dísztermében ismertették a Magyar Rákellenes Liga, a Kapcsolat Központ, valamint az Egészséges Vásárhely Program kétéves, Bristol-Myers Squibb Alapítvány támogatásával megvalósuló emlőrákellenes programjának első éves eredményeit, valamint oklevéllel ismerték el a programban résztvevő szakemberek munkáját. A modellértékű emlőrákellenes program hatására 43 százalékról 61 százalékra emelkedett az emlőszűrésen résztvevők aránya Hódmezővásárhelyen.
Az Egészséges Vásárhely Program, a Magyar Rákellenes Liga és a Kapcsolat Központ 2009 tavaszán sikeresen pályázott a Bristol-Myers Squibb (BMS) Alapítvány “A rosszindulatú daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentése Közép- és Kelet-Európában” programjára, így egy kétéves projekt keretében kiemelt figyelmet fordíthatnak az emlőrákkal kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentésére Hódmezővásárhelyen.
A program első évében 43 százalékról 61 százalékra emelkedett az emlőszűrésen résztvevő 45-65 éves nők aránya Hódmezővásárhelyen, egyes háziorvosi praxisokban pedig meghaladta a 70 százalékot, ami a skandináv országokban jellemző részvételi arányoknak felel meg.
A program keretében speciális eszközök alkalmazásával próbálnak minél több nőt bevonni az emlőrákszűrő programokba a vásárhelyi Kapcsolat Központ segítségével: a projekt keretében ún. integrált alapellátási munkacsoportokat hoztak létre, amelyekben a háziorvosok, a nővérek és szociális segítők közösen dolgoznak a hátrányos helyzetű, illetve alacsony szűrési részvételt mutató csoportok bevonásán. Emellett innovatív kommunikációs eszközök segítik a szociális munkások, védőnők és családsegítők munkáját, hogy személyre szabottan szólítsák meg az érintetteket. A program keretében továbbá mammográfiás szakasszisztenseket képeztek svédországi trénerek bevonásával, létrehozták az emlőklubot (EVP Klub), valamint átfogó, a mammográfiás szűrést segítő informatikai fejlesztést valósítottak meg.
Nők az Egészséges Vásárhelyért Mozgalom
“Az emlőrákkal kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentése Hódmezővásárhelyen” program részeként dr. Lázárné Megyeri Zita fővédnökségével alakult meg a Nők az Egészséges Vásárhelyért mozgalom is, melynek fő célja, hogy az emlőrákellenes küzdelem és egészséges életmód mellett elkötelezett helyi közéleti nők, közösségi intézmények dolgozói (tanárok, iskolaigazgatók, egészségügyi és önkormányzati dolgozók) is segítsék a hátrányos helyzetű nőkkel való kapcsolatteremtést és a programba való bevonásukat, illetve tágabb célként a vásárhelyi nők egészségfejlesztését. A mozgalom keretében jött létre az úgynevezett EVP-klub, amely azoknak a nőknek, illetve férfiaknak nyújt segítséget, akiknél valamilyen rákbetegséget fedeztek fel, vagy akik érdeklődnek ezen betegségek kockázatának csökkentése illetve szűrése iránt.
Az emlőrák betegség társadalmi háttere
Az emlőrák – a tüdőrák és a vastagbélrák után – a harmadik leggyakoribb daganatos halálok Magyarországon: 2005-ben 2085 nő halt meg emlőrák következtében hazánkban. Ezzel a mutatóval – bár az emlőrák miatti halálozás 2000-óta csökkenő tendenciát mutat – hazánk még mindig az EU tagállamok felső 1/3-ban mozog.
A mammográfiás szűrés hatékonyságát támasztja alá a Svédországban elvégzett, úgynevezett “Két megye”-vizsgálat, melynek keretében bizonyosságot nyert, hogy a mammográfiával több évig végzett népegészségügyi szűrővizsgálat jelentősen, közel harmadával képes csökkenteni az emlőrákból eredő halálozást.
A rendszeres mammográfiás emlőszűréssel az emlőrákok 70 százaléka idejében felismerhető. Minél korábbi stádiumban fedezik fel az emlőrákot, annál magasabb a gyógyulás esélye.