9 millió forintot nyert az Egészséges Vásárhely Program a rákellenes küzdelemre
Öt hónapon át mellrák-szűrések Békés és Csongrád megye kistelepülésein
A 2008 áprilisában elindult Egészséges Vásárhely Program (EVP) sikeres pályázatot nyújtott be az Egészségügyi Minisztériumhoz szűrőbuszos mellrákszűrések elvégzésére. Az így elnyert 9 millió forintból 2009 első félévében öt hónap alatt az EVP munkatársai Békés és Csongrád megye érintett kistelepülésein legalább kétszer megjelennek, és növelik a 45 és 65 év közötti nők átszűrtségének mértékét. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szűrési koordinátoraival együttműködésben előkészített program a jelenlegi tervek szerint 21 településen összesen 61 alkalommal fog szűrést végezni, hozzávetőlegesen 2300 érintett bevonására törekedve. Az EVP-nek már a létrehozásakor is célja volt, hogy a fiatal, aktív illetve idős korosztályok egészségmegőrzésén túl arra is törekedjen, hogy az egészség ügyét az ellátó intézmények falai közül kimozdítva közelebb lépjen az érintettekhez, és így növelje egészségük védelmét. Mivel a mellrák a második daganatos halálok Magyarországon, fontos feladat az EVP számára a Magyar Rákellenes Liga által biztosított szűrőbusz sikeres üzemeltetése Hódmezővásárhelyen és az ország kiemelten érintett dél-keleti régiójában.
A pályázatról
A Magyar Köztársaság Kormányának Egészségügyi Minisztériuma 2008 év végén vissza nem térítendő támogatásra pályázatot írt ki a lakossági szűrővizsgálatok hatékonyságának, a vizsgálathoz való hozzáférésének növelése, ezáltal a meglévő átszűrtség arányának javítása céljából a kistelepüléseken élők körében. Ezen pályázat részeként lehetőség volt mobil szűrőegységekkel történő alkalmi szűréseken való részvétel támogatására is, amely vizsgálatoknak előre egyeztetett formában 2009. február 1. és 2009. június. 30. között kell megtörténniük.
A Hódmezővásárhelyen 2008 áprilisában elindított 10 éves Egészséges Vásárhely Programnak alapvető célkitűzése, hogy az egészségügyi ellátórendszert az utóbbi években ért megrázkódtatások ellenére a megelőzést és egészségmegőrzést szem előtt tartó szolgáltatások illetve programok bevezetésével folyamatos figyelemmel legyen a város és térsége lakosságának egészségi állapotára. Így az EVP nem csak arra törekszik, hogy különböző egészségmegőrző programok révén javítsa a fiatal, aktív illetve nyugdíjas korosztályok általános egészségi állapotát és informáltságát, de közben a magas kockázatot jelentő betegségek elleni védekezés fontosságára is kiemelten figyel.
Ezen tevékenység részeként üzemeltette már eddig is az EVP a 2008 áprilisában működtetésre megkapott szűrőbuszt, amelyet a Magyar Rákellenes Liga bocsátott a program rendelkezésére. A szűrőbusz létrejöttéhez szükséges 60 millió forint több mint kétharmadát a Magyar Rákellenes Liga korábban a Johnson&Johnson Charities Aid Foundationtől kapta pályázati támogatásként, amelyhez jelentős segítséget nyújtott a Ligának a Johnson & Johnson Kft. és a Janssen-Cilag Kft.. A pályázati támogatásból és a személyi jövedelemadó 1%-ából befolyt, és erre fordított összegen túl a Liga leveles adománygyűjtésekor további 7700 személy segített megvalósítani a kitűzött célt. A szűrőbusz a hódmezővásárhelyi nők védelmén túl egész Csongrád és Békés megyében lehetőséget teremt a korszerű szűrővizsgálatokra. A szűrőbusz kisebb településeket is felkeres, így a kis lélekszámú települések lakói a saját városukban, falujukban vehetnek részt az emlőszűrő programokon. A szűrőbusz az EVP keretén belül 2008. április 12-én az ünnepélyes átadás után kezdte meg munkáját Hódmezővásárhelyen. A nyolc hónap alatt összesen 686 szűrés történt, melyből 53 nőt kellett visszahívni. Az ÁNTSZ lista alapján történt behívások esetén 29,11%-os volt a megjelenések aránya.
A most elnyert pályázati támogatással kiemelt cél a szűrőbusz által ellátandó Békés és Csongrád megyei kistelepüléseken a vizsgálatok hozzáférésének javítása, és ezzel az átszűrtség növelése. Az elkövetkező fél év során a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház-Rendelőintézet, a békéscsabai Dr. Réthy Pál Kórház-Rendelőintézet és a Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház-Rendelőintézet a szűrőbuszon történő szűrésre “településeket ad át”, amelyhez az ÁNTSZ szűrési listát biztosít a behívandókról. A behívást az EVP végzi a szűrési terv alapján. A pályázati ciklusban február 1. és június 30. között az EVP arra törekszik, hogy a szűrőbusz minden településre lehetőség szerint kétszer eljusson, kivéve a kis létszámú behívandóval rendelkező településeket. Ezen esetekben felajánlja a másik településen való szűrést. A jelenlegi tervek szerint összesen 21 településen 61 alkalommal, a most rendelkezésre álló adatok alapján 2387 fő behívásával (a rendszeresen frissített ÁNTSZ listától függően változik), aktív települési kommunikáció segítségével a behívandó hölgyeket a lehető legnagyobb számban szándékozik szűrni a támogatást nyert program.
Az érintendő települések jelenleg tervezett listája: Ambrózfalva, Árpádhalom, Bélmegyer, Bucsa, Csanádalberti, Csárdaszállás, Dombiratos, Eperjes, Földeák, Hunya, Kevermes, Királyhegyes, Körösnagyharsány, Kövegy, Maroslelle, Mártély, Nagyér, Nagytőke, Óföldeák, Pusztaottlaka, Zsadány.
Az emlőrák szűrés jelentőségéről
Magyarország sajnálatos vezető szerepe az európai régióban a daganatos halálozásban közismert. Magyarországon minden negyedik haláleset daganatos megbetegedés következménye, a magyarországi daganatos halálozás a 65 év alatti népességben az EU ugyanilyen korú halálozásának kétszerese. Az emlőrák a tüdőrák után a második leggyakoribb daganatos halálok Magyarországon. Bár az emlőrák halálozás 2000-óta csökkenő tendenciát mutat hazánkban, még mindig jelentősen meghaladja az Európai Unió átlagát. Itthon a Népegészségügyi Program keretében a 45 és 65 év közötti nőket kétévente hívják be ingyenes emlőszűrésre. A program szervezését és monitorozását az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) és az ÁNTSZ területi szűrési koordinátorai végzik. A mammográfiával végzett szűrővizsgálat jelentősen, közel harmadával csökkenti az emlőrákból eredő halálozást, és a rendszeres mammográfiás emlőszűréssel az emlőrákok 70%-a idejében felismerhető. Külföldi tapasztalatok alapján a 70-80%-os átszűrtség elérése a nehezen megközelíthető települések és a nehezen bevonható nők esetében mobil szűrőállomás működtetéssel érhető el.