Az Egészség Világnapja

Fókuszban az antibiotikum rezisztencia

Mi az antibiotikum?

Az antibiotikum megöli a baktériumokat vagy gátolja szaporodásukat, ezáltal gyógyít.
Nem minden baktériumra hat valamennyi antibiotikum. Amelyik baktérium valamely antibiotikum jelenlétében szaporodásra, azaz fertőzésre képes, azt rezisztensnek (ellenállónak) hívjuk. Ez a rezisztencia úgy is kialakulhat, ha a baktériumok gyakran találkoznak egy antibiotikum vegyülettel, s kiválasztódnak azon csoportjaik, melyeknek életét az antibiotikum jelenléte nem zavarja.

Hitek és tévhitek

Bár a vírusok és baktériumok mikroszkópikus méretű mikrobák, köztük számos alapvető különbség van, emiatt az ellenük alkalmazott terápiáknak is különbözőknek kell lenniük.

Mégis rengeteg a tévhit ezzel kapcsolatban. A legáltalánosabb téves elképzelés, hogy az antibiotikumok vírusok ellen is hatásosak.Az antibiotikumokat sokáig vírusos megbetegedésekre is felírták az orvosok félve az esetleges bakteriális felülfertőződéstől abból kiindulva, hogy a vírusos alapbetegség gyengíti az immunrendszert, így megnő az esélye a bakteriális fertőzések kialakulásának.

Amikor antibiotikumot szedünk, nem csak a kórokozó baktériumok pusztulnak a szervezetünkben, hanem azok a normál flóránkhoz tartozó baktériumok is, melyek a szervezetünk védekezőképességében pozitív szerepet töltenek be. A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében.

Az antibiotikumok helyes alkalmazása segítheti az ellenálló baktériumok kialakulásának megelőzését és az antibiotikumok hatékonyságának megőrzését a következő generációk számára. Ehhez egyénileg mindenki hozzájárulhat azzal, hogy betartja az antibiotikum szedés szabályait.

Ne kezeljük magunkat korábbról megmaradt, vagy másoknak felírt gyógyszerekkel, akkor sem, ha a tüneteink megegyeznek másokéval, vagy azokkal a panaszokkal, amiket korábban mi magunk már tapasztaltunk.

Az antibiotikum szedését csak az orvos írhatja elő, bakteriális fertőzés esetén. A vírusos eredetű fertőzéseket, például az influenzát, az antibiotikumok nem gyógyítják!

Mindig vegyük be az orvos által előírt mennyiséget! A panaszok megszűnése után, 2-3 nap elteltével, sokan hajlamosak abbahagyni a gyógyszer szedését. Ez a betegség kiújulásához vezethet, ugyanis a tünetek enyhülése nem jelenti azt, hogy meg is gyógyultunk. Ha az orvosunk által tanácsoltnál hamarabb, túl korán abbahagyjuk az antibiotikum szedését, annak nemcsak a betegség kiújulása vagy újrafertőződés lehet a következménye, de kiszelektálódhatnak olyan kórokozók is, amelyek ellenállóak az adott készítménnyel, vagy akár több hatóanyaggal szemben is.

Összefoglalva

  • Az antibiotikum a bakteriális fertőzésekkel szemben nyújt hatékony kezelési lehetőséget!
  • Mindig az orvos által felírt gyógyszert alkalmazzuk, a meghatározott dózisban, a meghatározott ideig!
  • Figyeljünk oda szervezetünk eltolódott bélflórájának helyreállítására, és az antibiotikum kúra mellett kezdjük el immunrendszerünk megerősítését!

Tegyünk együtt az ellenálló baktérium törzsek kialakulása ellen! Tartsuk be a fenti aranyszabályokat, mindannyiunk egészségvédelme érdekében!

További információ ebben a témakörben: WHO Europe
http://www.euro.who.int/en/who-we-are/whd/world-health-day-2011-antibiotic-resistance-no-action-today,-no-cure-tomorrow