Dr. Zacher Gábor: "Merjünk nemet mondani!"

Dr. Zacher Gábor: “Merjünk nemet mondani!”

“Mindennapi függőségeink” és “A varázsgombáktól a kémiai terrorizmusig” címmel tartott előadást Dr. Zacher Gábor toxikológus június 9-én a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban Hódmezővásárhelyen, az EVP-esték keretében. A délelőtt 11.00 és délután 17.00 órakor kezdődő előadásokon több százan vettek részt.

Az EVP-Egészségfejlesztési Iroda immár ötödik alkalommal szervezett előadást a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban az EVP-esték rendezvénysorozat keretében június 9-én. Ez alkalommal Dr. Zacher Gábor tartott előadásokat általában a függőségekről, valamint a toxikológia több ezer éves kultúrtörténetéről.

A délelőtti előadás folyamán Zacher Gábor hangsúlyozta, hogy mindennapi életünk során nem pusztán a közbeszédben oly gyakran emlegetett szerektől, illetve szokásoktól, mint például a nikotin és alkohol  alakulhat ki függőség, hanem akár a számítógép-használattól, illetve más szokásoktól is.

Mint mondta, Magyarországon jelenleg átlagosan 800 ezer alkoholbeteg él, és az egy főre jutó éves alkoholfogyasztásban Európa élvonalába tartozunk. Ilyenformán az egészségügyi- és szociális ellátórendszernek komoly kihívást jelent ezeknek a betegeknek a kezelése.

Mind a dohányzás, mind a droghasználat, mind pedig az alkoholfüggőség kialakulásában komoly jelentősége van az egyéni értékítéletnek, nevezetesen, hogy fiatal korban is, amikor hajlamosabbak vagyunk mások viselkedésmintáját követni, tudjunk nemet mondani. Emellett a szülők által nyújtott mintáknak is jelentős hatása van arra, hogy a későbbiekben hogyan oldjuk meg az életünkben adódó problémákat, konfliktusokat. Így például, ha egy gyerek azt látja, hogy szülei dohányzással vagy alkoholfogyasztással oldanak fel egy-egy konfliktushelyzetet vagy nehézséget, akkor a későbbiekben a gyerek is könnyebben nyúl ezekhez a szerekhez, hiszen ezt látta szüleitől.

Mindazonáltal az önismeretnek és a külső megerősítésnek óriási szerepe lehet abban, hogy minél kiegyensúlyozottabbak legyünk, és akkor is merjünk saját értékítéleteink szerint döntéseket hozni, amikor más a közösségi elvárás.

A toxikológia kultúrtörténetéről szóló előadásában Dr. Zacher Gábor számos történelmi és kultúrtörténeti szempontból érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet. Így például az első mérgekkel kapcsolatos feljegyzéseket i.e. 7000-ből Tassiliban, Algériában fedezték fel a kutatók, amely a helyiek gombakóstolásairól és barlangrajzairól tanúskodik.

Mindemellett hallhattunk Shakespeare írásainak toxikológiai szempontból vett valóságtartalmáról, Van Gogh festészetének toxikológiai összefüggéseiről, valamint korunk történéseinek toxikológiai értelmezéséről.

Az előadások végén feltett kérdések kapcsán a Dr. Zacher Gábor kifejtette szakmai véleményét többek között a marihuána legalizálásáról, valamint a fiatalkori dohányzás visszaszorításának lehetőségeiről is.