Egészség Világnap 2013 – a sóbevitel mérséklése hozzájárul a magas vérnyomás és a stroke kockázatának csökkenéséhez

Egészség Világnap 2013 – a sóbevitel mérséklése hozzájárul a magas vérnyomás és a stroke kockázatának csökkenéséhez

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden év április 7-én ünnepli az Egészség Világnapját. Idén a magas vérnyomás veszélyeire és kockázataira szeretné a WHO a lakosság és a döntéshozók figyelmét felhívni és hangsúlyozza a megelőzés és a magas vérnyomás csökkentésének fontosságát. Egyúttal a WHO arra is ösztönöz mindenkit, hogy ellenőriztesse vérnyomását és tegyen lépéseket a hipertónia csökkentése érdekében. Az Egészségügyi Világszervezet sajtóközleménye.

A Világnap alkalmából jelentette meg a WHO „A Globális tájékoztatás a hipertóniáról” című kiadványát, melynek legfontosabb megállapításai:

  • A magas vérnyomás fontos népegészségügyi probléma, mely növeli a szívbetegség, a stroke, a veseelégtelenség, az idő előtti elhalálozás és a fogyatékosság kockázatát.
  • Globálisan a szív-érrendszeri betegségek mintegy 17 millió halálesetért tehetők felelőssé évente, amely az összes halálozás közel egyharmadát jelenti. A magas vérnyomás szövődményei miatt 9,4 millióan halnak meg világszerte.
  • A világ 25 év feletti lakosságának 40%-a szenved magas vérnyomásban.
  • A magas vérnyomás ritkán okoz tüneteket a korai szakaszban, ezért sokan nem is észlelik a betegséget.
  • A magas vérnyomás megelőzése és ellenőrzése komplex feladat és együttműködést igényel, beleértve a kormányokat, a civil társadalmat, a tudományos élet szereplőit, valamint az élelmiszer-és italgyártókat. Figyelembe véve a vérnyomás-ellenőrzésből eredő óriási egészségügyi előnyöket, most van szükség az összehangolt fellépésre.

A WHO Európai Regionális Irodája az Egészség Világnap keretében a sóbevitel csökkentésének fontosságát hangsúlyozza. Ez az egyik legegyszerűbb módja a magas vérnyomás és ezáltal a stroke, és a szív- és vesebetegség kockázatainak mérséklésére. A sóbevitel 5 g/nap alá történő redukálása (amely körülbelül 1 teáskanálnyi mennyiségnek felel meg) a stroke kockázatát 23%-kal, és a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját 17%-kal csökkenti. A WHO Európai Régiójában élő legtöbb ember naponta körülbelül 8-11g sót vesz magához, amely messze meghaladja az ajánlott szintet.

“A magas vérnyomás jelentős gazdasági terhet jelent és csökkentésére a sóbevitel mérséklése az egyik leginkább költséghatékony mód” – mondta Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Irodájának igazgatója. “A só bármely mértékű csökkentése már pozitív hatásokkal jár, de nem az asztalnál az ételhez adott só jelenti a legnagyobb gondot!  Az elkészített ételek, mint a kenyér és húsipari termékek sótartalma borítja fel az egyensúlyt. Ha a termékek címkézése nem megfelelő és azokat a fogyasztók nem ellenőrzik, akkor nagyon könnyen elkerülheti a figyelmünket az adott termékben lévő só mennyisége.”

Az Európai Unióban a sóbevitel 80%-a a feldolgozott élelmiszerekből és készételekből származik. Sok ember jóval több sót fogyaszt, mint gondolná, és ez kedvezőtlenül hat a vérnyomásra, valamint növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

A WHO Európai Regionális Irodája április 4-én tette közzé “A sócsökkentő kezdeményezések áttekintése a WHO európai régiójában” című jelentését. Számos ország már jelentős eredményeket ért el olyan intézkedésekkel, mint az élelmiszerek és termékek címkézése, a fogyasztók oktatása, a nemzeti táplálkozási irányelvek aktualizálása és az élelmiszergyártókkal a feldolgozott élelmiszerek sótartalmának csökkentéséről folytatott tárgyalások.

Magyarországi helyzet

  • A hazai lakosság megbetegedési és halálozási statisztikáiban kiemelt jelentőséggel bírnak a szív- és érrendszeri betegségek, melyek az össz-halálozás 50%-ért felelősek.
  • A magas vérnyomás több mint 2 és fél millió embert érint ma Magyarországon.
  • A magyar lakosság sófogyasztása minden életkorban jelentősen meghaladja az ajánlott értékeket, jelenleg a férfiak átlagosan 17,2 gramm, a nők mintegy 12 gramm sót fogyasztanak naponta, ami 3-3,5-szerese az ajánlottnak
  • 2009-ben került sor az OÉTI vezetésével és az ÁNTSZ regionális és kistérségi intézeteinek közreműködésével az Országos Óvodai Táplálkozás-egészségügyi Felmérésre, mely szerint a közétkeztetés keretében biztosított ételek sótartalma 3,5-13,1 g volt, ez is több mint háromszorosa a korcsoportos ajánlásnak (1,95 g/3 étkezés).
  • A STOP SÓ Nemzeti Sócsökkentő Program az EU Sócsökkentő Keretprogramhoz kapcsolódóan 2008-ban indult el Magyarországon. A program célja a lakosság sóbevitelének csökkentése, mely elképzelhetetlen az egyes szektorok összefogása és együttgondolkodása nélkül.

Ismerje meg az ellenfelet, és cselekedjen
Az ajánlások szerint a 12 magas sótartalmú élelmiszer, amellyel vigyázni kell a következőek: kenyér, húskészítmények, sajtok, készételek, levesek, reggeli gabonafélék, haltermékek, chips és a sós rágcsálnivalók, vendéglátó-ipari ételek, éttermi ételek, szószok, fűszerek és ízesítők.
Az alábbi lépésekkel csökkenthetik az egyének a szívroham és a stroke kockázatát, és normál szinten tarthatják vérnyomásukat.

  • egészséges táplálkozás
  • sóbevitel csökkentése (kevesebb, mint 5 g naponta)
  • rendszeres testmozgás
  • dohányzásról való leszokás
  • alkoholfogyasztás csökkentése
  • stressz kezelése.

További információ:

Egészség Világnap:

http://www.euro.who.int/en/who-we-are/whd/world-health-day-2013 http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2013/world_health_day_20130403/en/index.html

Videó:

http://www.youtube.com/watch?v=LDWPJijPuBY

Gyakran ismételt kérdések a sóról a WHO európai régiójában:

http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-topics/disease-prevention/nutrition/news/news/2011/10/reducing-salt-intake/frequently-asked-questions-about-salt-in-the-who-european-region

Magas vérnyomás – ország tapasztalatok és hatékony beavatkozások Európában:

http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-topics/noncommunicable-diseases/cardiovascular-diseases/publications/2013/high-blood-pressure-country-experiences-and-effective-interventions-utilized-across-the-european-region