Életmód-tanácsadó képzés is lesz Csongrád megye egészségfejlesztési programjában

Életmód-tanácsadó képzés is lesz Csongrád megye egészségfejlesztési programjában

Nyolcszázmillió forintos egészségfejlesztési program indul “Egy lépés az egészségünkért – Csongrád megye komplex egészségfejlesztési programja” elnevezéssel, ami a megye hatvan településén mintegy 500 ezer ember számára lesz elérhető – jelentették be a program augusztus 26-i ünnepélyes nyitórendezvényén. A négy hónapon át tartó, november 30-án befejeződő program a Csongrád megyei lakosság testi és lelki egészségére egyaránt kiterjed: szervezett betegségmegelőző szűrésekkel, életmód-tanácsadásokkal, sportprogramokkal és a hosszú távú egészségfejlesztést szolgáló programokkal várják a helyieket annak érdekében, hogy minél egészségtudatosabban éljék mindennapjaikat. Az európai uniós támogatással megvalósuló projekt összhangban van a kormány népegészségügyi céljaival, melyek a betegségmegelőzés tekintetében megmutatkoznak a dohányzással kapcsolatos törvénymódosításban, a nyolcadik osztályos lányok számára elérhető HPV-oltásban, a menzareformban és az országos szűrőprogramokban.

infoblokk

A projekt konzorciumvezetője a Csongrád Megye Fejlesztéséért Nonprofit Kft., partnerei pedig a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás, a Kisteleki Térségi Egészségügyi Központ Nonprofit Kft., a Móra-Vitál Térségi Egészségmegőrző és Szociális Nonprofit Közhasznú Kft., valamint a Szegedi Tudományegyetem.

A nyitórendezvényen elhangzott, hogy bár a legfrissebb statisztikák szerint 3,3 évvel nőtt a várható élettartam Magyarországon, de a betegségek gyakoribb előfordulása miatt még így is rövidebb ideig élnek a magyarok, mint más uniós országok lakosai.

A felmérések szerint évente 45 ezer 25 és 65 év közötti nő jár el méhnyakrákszűrésre, egyre több nő vesz részt mammográfiai vizsgálatokon, és a kistelepülésen élők aktivitása is egyre nagyobb. Mindezeken túl a már működő szűrőbuszok mellett a közeljövőben hasonló, vastagbélrák szűrési programot is útjára indítanak Csongrád megyében, amit a lehető legtöbb településre eljuttatnak.

Az elmúlt időszakban 26 százalékkal nőtt a felismert daganatos betegségek, s 50 százalékkal a túlsúlyból és helytelen táplálkozásból eredő szív- és érrendszeri megbetegedések száma. Mindazonáltal jelentősek a települések közötti egyenlőtlenségek: Mórahalom járásban a férfiak halálozási aránya jobb mutatókat produkál az országos átlagnál, míg Makó, Kistelek és Szentes járásban a 2008-2012-es adatok szerint korábban halnak a férfiak; Hódmezővásárhelyen a nők arányaiban többen vesznek részt rákszűréseken, mint például Makón.

A megyei egészségfejlesztési program keretében szeptemberben indul útjára egy negyvenórás életmód-tanácsadó képzés, melyre olyan, főként emberekkel foglalkozó szakemberek jelentkezését várják, akik rendelkeznek felsőfokú végzettséggel.

Az elméleti és gyakorlati képzés célja, hogy a résztvevők új, az egészségmegőrzéssel kapcsolatos ismeretekre tegyenek szert, illetve frissítsék, tudatosítsák meglévő ismereteiket, és erősödjön az egészséges életmód iránti elkötelezettségük. Alapvető cél, hogy a tudásukban és elkötelezettségükben megerősített emberek képessé váljanak arra, hogy saját környezetükben is átadják egészséggel kapcsolatos ismereteiket.

A Kisteleken, Hódmezővásárhelyen és Szegeden szervezett képzések összesen három napot, valamint egy vizsganapot vesznek igénybe: az első nap érzékenyítés az egészséges életmóddal kapcsolatosan; a második nap klinikai elméleti ismereteket nyújt a prevenció területén; a harmadik alkalom egy önálló gyakorlati nap mindenkinek a saját működési területén; a negyedik, vizsganap pedig egy konzultációból és egy kérdőív lekérdezésének megbeszéléséből, a lekérdezés tapasztalataiból, valamint a vizsgából áll.

FELHÍVÁS életmód-tanácsadó képzésen való részvételre

JELENTKEZÉSI LAP életmód-tanácsadó képzésen való részvételre