A vásárhelyi közgyűlés elfogadta az EVP 2010-es beszámolóját

Mint minden évben, az Egészséges Vásárhely Program igazgatója idén is részletesen ismertette a program 2010-es tevékenységét, amelyet végül a város közgyűlése fogadott el. A hét fő területet érintő beszámolót az EVP új programigazgatója, Gyurisné Pethő Zsuzsanna ismertette a közgyűléssel, aki 2010-ben váltotta Dr. Csányi Pétert a program élén.

BESZÁMOLÓ A 2010-ES TEVÉKENYSÉGRŐL

I. Onkológiai programok

Az EVP onkológiai tevékenysége alapvetően 5 fő tevékenységi területet érint:

  1. A szűrőbusz program 2008. óta működik a térségben azzal a céllal, hogy a lakossághoz közel, a kisebb településeken is lehessen mammográfiás szűréseket végezni.
    2010. április, május, június, szeptember, október és november hónapjaiban a térség 25 településén, 34 alkalommal történt szervezett emlőszűrés. Az ÁNTSZ-től kapott névsor alapján összesen 3.451 fő kapott meghívó levelet, akiknek mintegy 33 százaléka jelent meg a szűrésen.
    A 2010-es évi megjelenési arány alacsonyabb, mint a 2009. évi, amely indokolható egyrészről azzal, hogy új települések is bevonásra kerültek, melyeken a megjelenési arány az országos átlag alatt maradt – azzal együtt is, hogy többen jöttek el a szűrőbuszos vizsgálatra, mint az emlőközpontba; másrészről pedig 2009-ben egy minisztériumi pályázat lehetővé tette a helyi koordinátorok honoráriumát, amelyre 2010-ben nem volt mód.
  2. A Bristol-Myers Squibb Alapítvány által támogatott emlőszűrő program célja az emlőrákkal kapcsolatos egyenlőtlenségek csökkentése Hódmezővásárhelyen. A program keretében a szűrési aktivitás növelését a háziorvosok fokozott motivációjával és a Kapcsolat Központ személyes látogatásaival kívántuk fokozni. Az év elején a programban résztvevők számára tartottunk egy kétnapos tréninget, ahol felkészítettük őket a feladatra. Emellett az Erzsébet Kórház-Rendelőintézet Mammográfiai Centrumában dolgozó radiológus szakasszisztensek számára szerveztünk továbbképzést svéd szakemberek bevonásával. A tréning eredményeként javult az elkészült képek minősége.
    A program indulása előtt az asszonyok 10, illetve 33, összesen 43%-a vett részt mammográfiás szűrővizsgálaton. Az első időszak végére 61%-ra növekedett a szűrésen résztvevők aránya, mely jóval meghaladja az országos átlagot. A hátrányos helyzetű asszonyok között is jelentősen, mintegy 67%-ra emelkedett a részvételi aránya a meghívottak között, amely a teljes populációra vetítve mintegy 60,8%-os részvételi arányt jelent. Tehát a hátrányos helyzetűek körében közel 19%-os részvétel-fokozódást értünk el.
  3. Az EVP melanoma kockázat-csökkentő programja 2010-ben is kiemelt figyelmet kapott. A melanoma betegség kockázatának csökkentése érdekében a védőnők és pedagógusok a munkájuk során még a nagy meleg, az erős napsugárzás megkezdése előtt adnak tanácsot a szülőknek. Ennek egyik formája az írásos anyag, melyet az iskolákban a diákoknak és 455 családnak osztottak ki a családlátogatások alkalmával, így közel 4000 lakos jutott infomárcióhoz.
    A program keretében 14 városi iskolában végeztek felvilágosító-megelőző tevékenységet az iskola orvosok, pedagógusok és védőnők az EVP ajánlásai szerint.
  4. Az EVP dohányzás leszoktató programjának részeként azok a 18 év feletti (hódmezővásárhelyi állandó lakcímmel rendelkező) jelentkezők, akik szeretnének megszabadulni káros szenvedélyüktől és vállalják, hogy saját költségükön kiváltják a leszoktatáshoz szükséges első havi gyógyszeradagot, a második, illetve harmadik havi adagot térítésmentesen kapják az önkormányzat támogatásával. A gyógyszer szedése mellett folyamatos kontroll vizsgálatokra kerül sor, köztük szénmonoxid-szint meghatározásra is, mely mérhetően jelzi: valóban letette-e a cigarettát a paciens. A kezelés befejezését követően hat hónap elteltével kontrollvizsgálat zárja a programot.
    A lehetőséggel eddig 29 fő élt, és a folyamatos találkozások és beszélgetések azt bizonyítják, az elhatározás megszületésével, a gyógyszer támogató szedésével a jelentkezők könnyen szabadulnak meg a cigaretta okozta függőségtől. A leszokni vágyó hódmezővásárhelyi lakosoknak van még lehetőségük csatlakozni a programhoz.
  5. 2010-ben is folytatódott az EVP HPV védőoltási programja. Ennek keretében az önkormányzat alanyi jogon biztosítja a vakcinát a 13 éves, hetedik osztályos vásárhelyi leányok részére, így a 2010/2011-es tanévben is megkapták már az oltási sor első két oltását – ebben a tanévben a szülők 85%-a igényelte az oltást, s ez 184 fő beoltását jelentette.
    2010-ben befejeződött a 14-18 éves korosztály oltása is: esetükben két adag oltóanyagot a szülő fizetett, a harmadikat ingyen kapta. Ebben a programban 96 fő vett részt.
    2010. szeptemberétől lehetőség van a 19-25 éves korosztály kedvezményes védőoltására is.

II. Szív- és érrendszeri prevenciós program

Az EVP szív- és érrendszeri prevenciós programjának célkitűzése, hogy a 2020-ra csökkenjen a szív- érrendszeri betegségek okozta halálozás Hódmezővásárhelyen. A programban 8 praxis vett részt. Összesen 1.211 beteget vontak be a vizsgálatba, a vérnyomás célértéket a betegek 76%-a, az LDL-koleszterin célértéket 47%-a és a normál éhgyomri vércukor értéket 37%-a érte el.
Mindezeken túl elindult az oktatási intézmények alkalmazottainak szív- és érrendszeri prevenciós programja, így egy átfogó szűrőprogram keretében 16 önkormányzati oktatási intézmény 572 fő alkalmazottja kapott meghívót.
A résztvevők szakorvosi vizsgálatát, a leletek kiértékelését és további vizsgálatok elrendelését szakorvos végezte.

III. Gyermekeket és fiatalokat támogató programok

Az EVP gyermekeket és fiatalokat támogató programjának keretében:

  1. Lehetővé tettük minden vásárhelyi, 2005. június 1. és 2006. szeptember 30. között született, óvodáskorú kisgyerek számára az ingyenes pneumococcus elleni védőoltást. A programba összesen 379 gyermek jelentkezett, 344 fő került beoltásra.
  2. Emellett városunk csatlakozott a Nagy Sportágválasztó rendezvényhez. A rendezvény elsődleges célja az volt, hogy a színes paletta hatására minél többen kezdjenek el a városban rendszeresen mozogni és egészségesebben élni. Az egyesületek pavilonjainál összesen 38 sportágat próbálhattak ki az érdeklődők.

A rendezvényen ingyenes szűrővizsgálatokat végeztek az Erzsébet Kórház-Rendelőintézet szakdolgozói. A rendezvényen összesen 224 fő szűrésére volt lehetőség.

IV. WHO Egészséges Városok Program

A WHO Egészséges Városok projekt célja, hogy a városok döntéshozóinak napirendjén az egyik legfontosabb helyen szerepeltesse az egészséget, elősegítse átfogó helyi stratégiák kidolgozását az egészség és a fenntartható fejlődés biztosítására.
Hódmezővásárhely 2009-ben csatlakozott a programhoz. A szövetségben és rendezvényeken az EVP munkatársa képviseli a várost.
A szövetség 2009-ben indította el a “Hozd a formád Magyarország!” című programját, melynek célja a gyermekkori elhízás elleni eredményes fellépés. Hódmezővásárhelyről két iskola, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola, valamint a Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola pályázott sikerrel.

V. A vásárhelyi lakosság egészségi állapotának javítása érdekében szervezett egyéb események és rendezvények

Az EVP 2010-ben is számos rendezvénnyel, felhívással és közösségi megmozdulással próbálta felhívni a helyiek figyelmét az egészséges életmód jelentőségére. Így a nők az Egészséges Vásárhelyért Mozgalom nyilatkozatot adott ki a Dohányzás elleni Világnap alkalmából; a “Mozgásban az egészség” program keretében tájékoztató brossura jelent meg; a BMS program első évének végén kerékpáros felvonulást szerveztünk az emlőrák ellenes küzdelem jegyében; az OÉTI által kezdeményezett vízfogyasztást népszerűsítő városi Happy programhoz kapcsolódóan szóróanyag készítettünk és terjesztettünk; az Óvodai Egészségnapok sikeres lebonyolításához segítséget és szakmai támogatást nyújtottunk; valamint szűréssel és gyermekek számára szervezett játékos feladatokkal vettünk részt az I. Nemzeti Tanévnyitón.

VI. Az EVP szervezésében megvalósult szakmai rendezvények

2010-ben az ország és a világ legelismertebb szaktekintélyei vettek részt az EVP szakmai rendezvényein Hódmezővásárhelyen, amely nemcsak a városi egészségügyre gyakorolt pozitív hatást, de a kórház régiós egészségügyben elfoglalt pozíciója is javult.

  1. Így 2011. március 24-26. között Hódmezővásárhelyen interdiszciplináris emlőrák kurzust szerveztünk “A korai stádiumú emlőrák diagnózisa és kezelése” címmel. A tudományos rendezvényen az előadásokat Prof. Dr. Tabár László és Prof. Dr. Tot Tibor nemzetközileg elismert, Svédországban dolgozó, magyar származású szaktekintélyek tartották az emlőrák korszerű diagnosztikájának legújabb lehetőségeiről. A programra magyar és külföldi radiológus, patológus, sebész és onkológus szakemberek jelentkezését vártuk. A rendezvényre 136 magyar és 22 külföldi szakember regisztrált.
  2. Mindemellett városunk otthont adott egy Népegészségügyi Kerekasztal-megbeszélésnek is, amelyre elfogadta meghívásunkat Dr. Szócska Miklós, a NEFMI egészségügyért felelős államtitkára, Dr. Paller Judit, országos tiszti főorvos, illetve jelen voltak a szakma neves képviselői is. A megbeszélés érintette a hazai népegészségügy aktuális kérdéseit és várható irányvonalait.

A rendezvényen az ország minden területéről prevencióban és népegészségügyben érintett szakemberek vettek részt. Képviseltették magukat az országos népegészségügyi szervek jeles képviselői: az Országos Tisztiorvosi Hivatal, a Népegészségügyi Szakigazgatási szervek, az OEFI, a Radiológiai Társaság, a régió kórházainak vezetői és helyi érintett szakemberek.

VII. A programok megvalósítását lehetővé tevő informatikai háttér

Az EVP informatikai fejlesztéseinek keretében 2010-ben:
Az emlő szűrőprogramot támogató szoftver elkészült, amely támogatja a háziorvosok, a Kapcsolat Központ és az EVP munkatársainak munkáját (www.emloszures.evp.hu). Emellett a www.evp.hu oldalon folyamatos tájékoztatást adunk az Egészséges Vásárhely Programjairól és eseményekről.
A szív- és érrendszeri szűrőprogramok monitorozását saját fejlesztésű szoftver támogatja.

Az Egészséges Vásárhely Program és a programiroda működésében, illetve a feladatok ellátásában főállásban Gyurisné Pethő Zsuzsanna programigazgató, Makay Anikó és Marton Andrea prevenciós nővérek, valamint megbízási szerződéssel Dr. Várkonyi Katalin orvos- szakmai tanácsadó vesz részt. A programiroda az Erzsébet Kórház-Rendelőintézet szervezeti egységeként, annak működési szabályai szerint funkcionál.